Čínský rovný meč v Chen Taijiquan

 

Článek byl vybrán z:"Kungfu Qigong magazine"
Autor: Stephan Berwick
Přeložil: Martin Hašek
 

Chen styl Taijiquan je vysoce ceněn pro svůj jedinečný partnerský trénink, který využívá pevných pozic a pohybových krokových cvičení, ale zahrnuje i partnerské cvičení s rovným mečem určené k praktickému použití. Sestava Chen Taji s rovným mečem se běžně studuje jako první zbraňová sestava. Byla vyvinuta v samých počátcích stylu během jeho čtyřsetleté historie. Od naprostého počátku stylu Chen byla ustanovena v těle přísná rovnováha sil Yin a Yang jako základní požadavek pro cvičící. Trénink s rovným mečem zvyšuje tuto rovnováhu. Když je vykonáván správně, přinese to cvičícímu Chen Taiji důraz na soustředěnou preciznost a vyváženou sílu.

Sestava je složena ze 43 technik, rovný meč Chen Taiji učí harmonii měkkosti a tvrdosti, rychlosti a pomalosti, držení a následování a chan si jing „energii navíjení hedvábí.“ Mistr Ren Guang-Yi (dlouholetý student Chen Xiaovanga) říká: „Obyčejně učím rovný meč brzy poté, co student předvede nějaký pokrok v začátečnické sestavě 38 forem a začne základní trénink ‚tlačících rukou‘ (tui shou).“

Mistr Ren zastává názor, že zařazení výuky rovného meče brzy do tréninku připraví studenty pro přesnost a zjemnění požadované později. Od doby svého studia Ren mnohokrát pozoroval, že studenti stylu Chen, kteří se naučí přímý meč po sestavě 38 forem před výukou delší ruční sestavy mají obvykle lepší základnu pro další pokrok. Fyzicky jsou jejich celkové schopnosti zesíleny a později vyjadřují více ducha ve svém tréninku.“ Vybroušený výraz válečnického ducha; čínský rovný meč reprezentuje to nejlepší v klasických čínských zbraních.

 

[Up]