Styl Chen Taijiquan

 
Článek byl vybrán z "Kungfu Qigong magazine" (August, 2000).
Autor: Faith LeLievre
Přeložil: Martin HašekChen Wanting a Jing Fa

 

Chen styl Taijiquan byl vytvořen ve vesnici Chenjiagou před 300 lety. Její zakladatel, Chen Wanting (1600-1680), vytvořil tento systém jako způsob tréninku vojáků zdravým a jemně-zakulaceným způsobem, proto byl styl Chen taijiquan navržen jako umění uchovávající zdraví i jako bojové umění. Stará metoda daoyin (vedení qi dolů do dantian) a tuna (hluboké dechové cvičení z dantian), která se datuje do čtvrtého století př.nl. (a později kombinovaná a rozvinutá do dnešního qigong) byla kombinována s vnějšími bojovými technikami.

Chen Wanting vytvořil toto umění s důkladnou pozorností na jinluo a jingmai (akupunkturní kanály a meridiány). Charakteristické spirální, dvojité a obloukové pohyby, které vychází z dantian, jsou využívány nejen pro bojovnou aplikaci, ale využívají se také pro otevření těchto kanálů a povzbuzení přirozeného toku qi, tím rozvíjejí zdraví adepta.

Taiji je považované za "vnitřní" bojovné umění, protože kombinuje znalosti vnitřního těla s vědomím dýchání, dýcháním a plynulými pohyby. Taiji obsahuje staré taoistické principy yin/yang, univerzální princip doplňujících se protikladů. Během cvičení taijiquan lze tyto principy vidět v pohybech - otvírání a zavírání, tvrdosti a měkkosti, expanzi a smrštění, rychlosti a pomalosti, plnosti a prázdnotě.

V Číně je taiji, čili "stínový box" hodnotným zdravotním cvičením a je oblíbené pro své úspěchy při úpravě vysokého krevního tlaku, nemocí srdce, artritidě a cukrovce mj. Kvůli důrazu na vlastní pozici, hladké kruhové pohyby (chan si jing čili "energii navíjení hedvábí"), hluboké dýchání a uvolněnou mysl napomáhá cvičení taiji zprůchodnit akupunkturní kanály a meridiány a zlepšit funkci kostry, svalů, lymfatické a zažívací soustavy.

Taijiquan se stal uznaným pro svůj zdravotní a relaxační prospěch právě tak jako pro svou estetickou krásu. Je důležité mít na paměti, že ačkoli je taiji cvičením pro zdraví, v první řadě bylo vytvořeno jako bojové umění.

 

Lao Jia Yi LuČerný drak vychází z vody v podání Chen Xiaowanga

Lao Jia Yi Lu (První forma) byla vytvořená Chen Changxingem, patriarchou čtrnácté generace během dynastie Qing. Je syntézou prvních tří forem vytvořených Chen Wangtingem v dynastii Ming (sedmnácté století). Yi Lu se skládá z 75 pohybů zahrnujících všechny základní principy a techniky taijiquan včetně navíjení hedvábí a fajing (výbušná síla), charakteristické pohyby pro styl Chen. Poskytuje silný základ a připravuje studenta pro další trénink. Yi Lu je navržena tak, aby vybudovala qi (životní energii) adepta a soustředí se na rozvoj stability, na chan si jing (energii navíjení hedvábí) a ba fa (osm dovedností či energií). Yi Lu se považuje za formu z osmdesáti procent vnitřní a dvaceti procent vnější. To znamená, že forma je více vnitřní, měkká nežli tvrdá, ale představuje i nějaký fajing (výdej síly čili výbušné síly). Mnoho forem taijiquan cvičených dnes má svůj původ v Lao Jia Yi Lu (přímo nebo nepřímo) včetně Xin Jia (Nové formy stylu Chen), Yang, Wu, Wu (Hao) a Sun.

 

Zpět k základům

Statická pozice (zhang zhuang) a navíjení hedvábí (chan si jing) jsou pro taiji významné jako cvičení pro zdraví. V tréninku Chen taiji tvoří statická pozice a navíjení hedvábí základ pro trénink forem. Dokonce ikdyž se adept stává více pokročilým, je stále důležité cvičit tato cvičení. Principy statické pozice se přímo vztahují ke cvičení forem, udržovat hlavu svisle, záda uvolněná, hrudní koš zatažený a kyčle podsazené. Stání a navíjení hedvábí jsou důležité v rozvoji zakořenění, silných nohou, uvolněného a klidného stavu mysli a uvolněných a podsazených kyčlí (nezbytné pro nízký a pohodlný postoj).

Cvičení těchto cvičení vede k vlastnímu rozvoji spontálního fajing, uvolnění, měkkosti a výbušnému vyjádření síly. Fajing je umožňován řádným nasměrováním těla, uvolněnou pozicí a náhlým přenosem váhy z jedné nohy na druhou.

 

Z klidu přejít do pohybu - cvičení Zhang Zhuang

Zhang Zhuang, čili statická pozice je velmi prostá forma statického cvičení qigong miliónů lidí (mnoha, kteří necvičí žádné bojové umění). Obvykle cvičíme jako kdybychom drželi míč s očima zavřenýma, statická pozice stylu Chen může být cvičena s otevřenýma nebo zavřenýma očima. Toto cvičení umožní shromáždit qi a posílit svaly a kosti.

Stání, jako v tomto cvičení, je v podstatě cvičením dynamické tenze pro nohy (ačkoli občas to můžete cítit jako kdyby to platilo také pro ruce). Je to velmi důležité pro rozvíjení qi. Adept se učí jak má poklesnout a uvolnit se, tím roste síla nohou. Nohy jsou pevné (yang) a horní část těla je uvolněná (yin), tím dosáhnete rovnováhy. Silný tlak, který je někdy cítit v nohách přijde zevnitř a je úplně pod kontrolou. Pozice může být nižší nebo vyšší podle individuálních potřeb. Protože se kyčle otevřou a uvolní, je možné na delší dobu poklesnout níže do postoje.

Stát po dlouhou dobu může být zezačátku obtížné. Mysl je zvyklá na aktivitu a stálé podněty a snížení do nohou se po určité době může stát více a více nepohodlným. Ideou je nakonec se úplně uvolnit a přejít do meditativního stavu. Když někdo "stojí" po delší dobu, tato schopnost vzroste. Qi klesne do dantian a její tok je více intenzivní. Protože plyne celým tělem, adept zpravidla začne cítit klid, jasno a více energie.symbol Taiiji, harmonie vesmíru

Statická pozice nám poskytne příležitost cvičit wuji (klid) v přípravě pro navíjení hedvábí a formy, tak zůstává rovnováha yin (klidu) a yang (pohybu). Doba vynakládaná na statickou pozici může být postupně zvyšována. Statická pozice není určena jen pro tělo, je určena i pro mysl. Jak dlouho můžeme stát? Jak dlouho máme stát ke skutečnému stání? V naší denní běžné aktivitě, jak dlouho máme tak stát? Je to příležitost získat (klid a pohyb) dohromady a překonat sami sebe, nalézt klid v pohybu, nalézt mír v činnosti.

 

NAVÍJENÍ HEDVÁBÍ - Chan Si Jing

"Qi navíjení hedvábí vychází z ledvin. Odtud proniká všude. V Taiji není žádný pohyb bez pohybu qi z navíjení hedvábí." -Starý text Taiji.

Formy navíjení hedvábí jsou základem pohybů pro styl Chen taijiquan. Pohyby navíjení hedvábí vychází z pasu a zapojují dantian a ming men (umístěný v dolní části zad přímo proti dantian). Vyžadují koordinaci celého těla a jsou přirozené a uvolněné. Vnější pohyby se dějí po obloucích. Vnitřní pohyby qi se dějí po spirálách. Pohyby těla užívají pasu jako své osy. Každá část těla je koordinována a spojena s ostatními, plynule se točí po neustálých kruhových pohybech.

Navíjení hedvábí posiluje tělo díky těmto točivým pohybům. To je cesta ke zmírnění tuhosti a zlepšení ohebnosti a pružnosti. Otáčení pasu pomůže posílit dantian, nezbytnou součást v každém cvičení taiji. Plynulá forma pohybů pomůže vybudovat hladký tok qi a zabrání jejímu blokování. Skrze tento pohyb pasu vychází qi z dantian, proniká skrze vnitřní orgány a kosti až do špiček prstů ve spirálovitém a kruhovém pohybu.

Podle tradiční čínské medicíny závisí zdravé fungování těla na hladkém toku qi bez překážek. Jestliže je qi zablokována nebo disharmonizována v nějakém kanálu, onemocníte. Kanály potřebují zůstat otevřeny a prosty jakýchkoliv překážek. Prvotním cílem navíjení hedvábí je udržovat proudění qi a otevřené kanály.

Navíjení hedvábí stylu Chen je navrženo tak, aby aktivovalo qi a krev hladce protékala žilami a tepnami. Tento hladký tok qi a krve pomůže zlepšit vstřebávání živin. To může také zlepšit trávení a látkovou výměnu. Fyzický aspekt navíjení hedvábí nám poskytuje cvičení určité intenzity, čímž je soustavné cvičení svalů a kostí. Kosti mohou zlepšit svoji hustotu a elastičnost a svaly a vazivo mohou zlepšit svou flexibilitu, tonus a sílu. Díky těmto spirálovitým pohybům se zlepšuje vstřebávání živin, tok qi a krve je hladký, může se zlepšit kloubní pohyblivost. Tělo požaduje více lipidů ke spalování, to sníží větší množství tuku nejen zespod kůže, ale i v krvi a orgánech.

Zkrátka, pravidelné cvičení navíjení hedvábí nás nejen připravuje pro cvičení taijiquan, ale pomáhá nám i ve zdravém žití a životě.

Zde je staré přísloví: "Zušlechti kořen a listy budou růst a pučet, uvolni a odblokuj zdroje vody a řeka bude téct dlouhým tokem."

 

[Up]