Mistři

 

OsnovaMistřiTextyGalerieOdkazy

 

 

Chen Fake
(1887-1957)
17. generace
Chen Zhaoxu
(1911-1960)
18. generace
Chen Zhaopi
(1893-1972)
18. generace
Chen Zhaokui
(1928-1981)
18. generace

 

 

Chen Xiaowang (*1946 - )

 

Je 19. generací a potomkem rodiny Chen v Chen Jia Gou, kde styl Chen Taijiquan vznikl. Jeho otec Chen Zhaoxu byl číslo jedna své generace a jeho dědeček Chen Fake byl číslo jedna před ním. Hodně mistrů Taijiquan jej považuje za současný nejlepší vzor Taijiquan, který dnes existuje bez ohledu na styl. Třebaže je nyní ve vesnici Chen mnoho talentovaných mistrů, bez něj by možná Chen Jia Gou neměla tak vysokou reputaci.

Jako malé dítě se začal učit u svého otce. Jelikož jeho otec brzy zemřel, pokračoval ve studiu se svým strýcem Chen Zhaopei, který sám byl studentem jeho dědečka Chen Fake. Když Chen Zhaopei zemřel, učil jej jeho strýc Chen Zhaokui. Ten jej mimo jiné přiměl k tomu, aby navštívil všechny studenty svého děda a naučil se od nich tolik, kolik jen bude moci. Když byl starší, procvičoval všechny techniky pět hodin ráno před školou a pět hodin večer po škole; tento denní režim dodržoval po 11 let, i když musel doma pomáhat s prácí na farmě. V roce 1974 sehnal práci jako nákupčí v Generální strojírenské továrně v krajském městě Wenxian.

 

 Ačkoli musel cestovat z místa na místo, vytrval ve cvičení Taijiquan bez ohledu na to, jak zaměstnaný byl. Byl pořád pryč a to ještě musel shánět materiál pro stavbu svého domu. Na jeho denní cvičení mu už nezbýval čas. Nakonec se rozhodl vzdát se plánu na stavbu domu, ačkoliv jeho zdi už byly už zpoloviny hotovy, jen aby mohl nepřetržitě pokračovat ve svém tréninku. O tři roky později, zdi které zanechal rozestavěné, se zhroutily, avšak jeho schopnosti v Taijiquan se velice zlepšily.

Byl jmenován trenérem ve Wushu Academii provincie Henan v roce 1980, díky svým odborným znalostem Taijiquan a díky tomu, že je přímým potomkem zakladatele stylu Chen. Ten samý rok reprezentoval Provincii Henan v Národním turnaji veWushu a vyhrál titul v Taijiquan. V pozdějších letech, vynikal jako nesporný mistr Taijiquan sbíral tituly v národních a mezinárodních soutěžích. V březnu roku 1981, kdy japonská skupina věnující se Taiji navštívila Henan, Chen Xiaowang porazil v přátelských zápasech tři japonské mistry, jeho bojové schopnosti byly vysoce hodnoceny hosty. Byl uznán jako mladá význačná postava wushu komunity doma i v cizině a byl pozván vyučovat do Japonska a do Singapuru. Nadto, celá řada cizinců přišla do Henanu, aby se od něj učila Taijiquan. Chen Xiaowang udělal hodně pro propagaci a studium Taijiquan.

Jeho kniha (Shi Quan Chen Shi Taijiquan) Zjednodušený styl Chen Taijiquan ve 38 formách je považována za standardní příručku pro začátečníky. Čas od času je zván, aby předváděl na exhibicích a v televizních vystoupeních. Dokumentární film "Návštěva domova Taijiquan - stylu Chen Taijiquan, ve kterém účinkoval v hlavní roli, byl vřele přijat příznivci wushu.

 Už během mládí byl známý tím, že každou volnou minutu věnoval cvičení Taijiquan. Jeho úspěchy v soutěžích jsou následující: 

  •            1980 - Shijiazhuang - šampión těžké váhy - národní soutěž v přetlačování rukama
  •            1981 - Taiyuan - vítěz (zlatá medaile) - národní soutěž v přetlačování rukama
  •            květen 1982 - Xi'an - vítěz (zlatá medaile) - národní soutěž v přetlačování rukama
  •            září 1982 - Zhengzhou - první místo - provinciální soutěž v přetlačování rukama
  •            říjen 1982 - Xinxiang - první místo v kategorii těžké váhy - provinciální soutěž v            přetlačování rukama
  •            1983 - Shenyang - šampión (zlatá medaile) - národní soutěž v přetlačování rukama

 V soušasné době cestuje po celém světě a vyučuje Taijiquan.

Chen Xiaowang je známý nejen jako mistr Taijiquan a učitel. Je rovněž pokládán za významného mistra nové čínské kaligrafie a byl členem správy v jedné z nejvýraznějších akademií pro kaligrafii v Číně. Pro jeho význam pro kulturní žití Číny byl jmenován členem lidového kongresu v Pekingu. V roce 1991 Chen Xiaowang opustil Čínskou lidovou republiku. Dnes žije v Sydney v Austrálii. V mnoha zemích má skupiny cvičících, které pravidelně navštěvuje. 23. listopadu 1998 zavítal velmistr Chen Xiaowang díky pozvání mistra Chen Shi Honga z Vídně poprvé také do České republiky.13. dubna 2001 byl velmistr Chen Xiaowang v hlavním městě České republiky Praze přijat presidentem Václavem Havlem.

 

Chen Shi Hong (*1959 - )

 

Mistr Chen Shi Hong se narodil 28. ledna 1959 v okrese Jinhua v čínské provincii Zhejiang. Bojová umění cvičí od svých 11 let.. Absolvoval Vyšší pedagogicko-tělovýchovnou akademii v Jinhua a poté začal vyučovat Kung Fu (Wushu). Jako osobní student velmistra Chen Xiaowanga se specializoval na styl Chen Taijiquan, především na preciznost technik. To mu otevřelo také cestu k filmu, účinkoval v několika Kung Fu filmech. jako např. „Severní a jižní Shaolin“ (Shaolin temple 3, 1986) a „Svatý žebrák“.

 

V roce 1987 obdržel pozvání od světoznámého představitele karate - Masatoshi Nakayami do Japonska, kde vyučoval Kung Fu a Taijiquan. Během svého vyučování v Japonsku přispěl k prohloubení kulturní spolupráce mezi Japonskem a Čínou. V roce 1990 se mistr Chen Shi Hong usadil v Rakousku a založil zde Rakousko-čínskou asociaci Wushu a je od roku 1992 hlavním-trenérem rakouského Kung-Fu týmu. Je vítězem mezinárodních přeborů v Taijiquan a Wushu 1992 jakož i přeborů Wudangu 1995.

 

Chen Shi Hong je díky svým vystoupením v ORF a v japonské televizi mezinárodně uznáván jako expert pro Taijiquan a Wushu. Již několik let vyučuje v Číně, Japonsku, Dánsku, Rakousku a Čechách. Je čestným předsedou výzkumné společnosti pro Chen Taijiquan v Číně a presidentem Mezinárodní asociace stylu Chen Taijiquan v Tokyu a odpovědným představitelem pro mezinárodní spolupráci v  čínských bojových uměních. Ctí etické zásady Kung Fu a své žáky vyučuje osobním přístupem.

 

 

 

[Home]
 
[Osnova][Mistři][Texty][Galerie][Odkazy]

 


Copyright(c) 2002 My Company. All rights reserved.
chentaijiquan
@seznam.cz